wtorek, 25 sierpnia 2009

Jak założyć struny cz.2

Czytasz drugą część artykułu dotyczącego zakładania strun. Aby przejść do pierwszej części tego artykułu kliknij w temat: "Jak założyć struny cz.1"

II. Zakładanie nowej struny


Następny etap to zakładanie nowych strun. Na tym etapie najważniejsze są trzy elementy:

1) Po pierwsze trzeba uważać żeby założyć odpowiednie struny na odpowiednie klucze.

Zwykle klucze są ułożone na główce w taki sposób, że struny wiolinowe (E1,H,G) mają swoje klucze na dole, a struny basowe (D,A,E6) u góry (postawa siedząca), lub jeśli trzymamy gitarę w rękach główką do góry i przednią część gitary mamy przed sobą, to odpowiednio klucze strun wiolinowych znajdują się po prawej stronie, a strun basowych po lewej. Niektóre gitary elektryczne takie jak np. stratocaster mają zbudowaną główkę w ten sposób, że wszystkie klucze znajdują się po jednej stronie. W takim przypadku klucz najcieńszej struny umiejscowiony jest najdalej od początku gryfu (siodełka), a klucz najgrubszej najbliżej (tą sytuację widać na zdjęciu z czerwoną korbką w pierwszej części posta "Jak założyć struny").

Jednak w większości przypadków klucze rozmieszczone są po obu stronach główki. W gitarach klasycznych i akustycznych jest tak zawsze. Przyjmuje się wtedy, że najcieńszą i najgrubszą strunę mocujemy na najbliższych kluczach po przeciwnych stronach, kolejne dwie (H i A) na środkowych kluczach oraz struny znajdujące się w środku czyli (G i D) na najdalszych kluczach, wszystkie przeciwnych stronach.

Przypadek ten ilustruje poniższe zdjęcie:



2) Kolejnym istotnym elementem jest kierunek w którym nawija się strunę na klucz. Od tego będzie zależeć w którą stronę będziemy kręcić kluczem przy każdym strojeniu gitary.

Prawidłowo struna podczas zakładania powinna nawijać się na klucz od strony środka główki (czyli od wewnątrz), co można również zauważyć na zdjęciu umieszczonym nieco wyżej.

3) Trzecim istotnym elementem są równe zwoje.

Nawijając strunę na klucz musimy uważać, aby kolejne zwoje, które będą się pojawiać na kluczu były ułożone równo pod sobą.

Na tym zdjęciu widać poprawnie ułożone zwoje na kluczach.



Mając na uwadze te trzy elementy rozpoczynamy zakładanie nowej struny. Najpierw musimy umieścić strunę w mostku. W gitarach klasycznych przekładamy strunę przez otwór w mostku i owijamy ją wokół mostka. Pod tym linkiem znajdziecie film pokazujący jak wygląda zmiana strun w gitarze klasycznej. W gitarach akustycznych zwykle mocujemy strunę w otworze za pomocą kołeczków, a w gitarach elektrycznych ze stałym mostkiem przeciągamy strunę przez otwór w mostku. Następnie przeciągamy strunę przez otwór w kluczu pamiętając o tym, by nie napinać jej od razy lecz zostawić trochę tzw. "luzu".

W tym momencie BARDZO WAŻNE jest, aby zwrócić szczególną uwagę na trzy elementy, które opisałem nieco wyżej oraz sposób ściągania strun, który opisałem w pierwszej części - nie powinno ściągać wszystkich strun od razu.

Aby zwoje układały się równo na kluczu warto podczas nawijania napiąć strunę i przytrzymać ją palcem zaraz przy kluczu. Także w trakcie nawijania warto pomóc sobie specjalnie przeznaczoną do tego korbką, co również zasygnalizowałem w pierwszym poście dotyczącym zmiany strun.

III. Odcinanie niepotrzebnych fragmentów strun, strojenie

Ostatni etap to dokładne dostrojenie gitary oraz odcięcie niepotrzebnych fragmentów strun. Niektórzy nie odcinają odstających strun po ich zmianie, aczkolwiek nie polecam uskuteczniania takich praktyk, ponieważ odstające struny mogą podziurawić wewnętrzną część pokrowca. Należy pamiętać, że zaraz po założeniu nowych strun gitara będzie się często rozstrajać i jest to zupełnie normalne zjawisko. MOJA RADA: Aby szybciej nowe struny się "uleżały" należy je nieco porozciągać i intensywnie stroić.

Myślę, że to bardzo dokładny opis tematu i mam nadzieję, że pomoże Wam w poprawnym założeniu strun. Pozdrawiam!


niedziela, 23 sierpnia 2009

Jak założyć struny cz.1

Wbrew pozorom poprawne zakładanie strun to nie tak łatwa i oczywista sprawa, zwłaszcza w przypadku, gdy jest to np. zmiana strun w gitarze elektrycznej z ruchomym mostkiem typu floyd rose. W pozostałych przypadkach zmiana strun jest dosyć łatwa aczkolwiek wymaga skupienia uwagi na kilku ważnych elementach. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie i dopiero zaczynamy swoją przygodę z gitarą, możemy udać się do dowolnego sklepu muzycznego, gdzie na pewno uzyskamy pomoc w tym zakresie.

Często niepoprawnie zakładamy struny i nie zauważamy złych skutków takiego działania, ponieważ nie są one aż tak wyraźne. Świadczy o tym ilość często nawet bardziej zaawansowanych gitarzystów jakich spotykam, których struny w gitarze nawinięte są niedbale, co ma również wpływ na częstość rozstrajania się gitary. W związku z tym w dzisiejszym poście postaram się dokładnie opisać jak założyć struny.

W związku z tym, że zmiana strun to temat wymagający dosyć dokładnego opisu postanowiłem podzielić ten post na dwie części.

Warto na wstępie zadbać o wygodę pracy przy zmianie strun. W tym celu powinno się przygotować miejsce w którym położymy gitarę, gdzie będzie stabilna, a także akcesoria, które mogą być przydatne w całym procesie zmiany strun.
MOJA RADA: Aby zmiana strun była szybsza warto na tym etapie pomóc sobie przystosowaną do tego korbką. Korbki takie dostępne są właściwie w każdym sklepie z instrumentami, a także w sprzedaży internetowej. Polecam kupienie jak najtańszej korbki, gdyż droższe korbki, jedynie z nadrukowanym logiem firmy, nie różnią się niczym od innych korbek, więc po co przepłacać? :-)

Oto przykładowe korbki do zmiany strun. Po prawej korbka w użyciu.














Akcesoria przydatne przy zmianie strun to:

korbka; ucinaczki; śrubokręt (w przypadku gitary elektrycznej do ustawienia menzury); opcjonalnie - szmatka i wszelkiego rodzaju płyny do czyszczenia podstrunnicy i innych części gitary, jeżeli chcemy przy okazji wyczyścić sobie gitarę :)

Jeszcze przed zmianą strun warto zastanowić się nad kolejnością ściągania strun. Wiele osób najpierw ściąga wszystkie struny, a dopiero później zakłada nowe. Niekoniecznie jest to dobre z punktu widzenia dbałości o stan techniczny gitary.

MOJA RADA: W związku z tym, że naciągnięte struny napinają gryf, a my chcemy utrzymać ten naciąg, aby niepotrzebnie zbytnio nie wyginać gryfu powinno się najpierw ściągać najgrubszą strunę e6 później e1, następnie a5 i h2 itd. idąc do środka lub odwrotnie od środka. Oznacza to, że po ściągnięciu pojedynczej starej struny od razu w jej miejsce zakładamy nową i nawijamy ją. Dzięki temu utrzymamy względnie takie same napięcie strun, a więc również gryf nie będzie ulegał wygięciom.

Również firmy produkujące gitary zalecają, aby ściąganie strun wyglądało w ten sposób.

Zakładanie strun można podzielić na kilka etapów:

I. Ściąganie strun:

Ściąganie strun rozpoczynamy od odwinięcia struny z klucza. Po odwinięciu struny ściągamy ją z klucza. Następnie musimy wyciągnąć strunę umieszczoną w mostku z drugiej strony. W przypadku gitar akustycznych często struny przymocowane są do mostka za pomocą ozdobnych kołeczków zakończonych kulką.

Wygląda to mniej więcej w ten sposób jak na poniższych zdjęciach:










Aby wyciągnąć takie kołeczki z mostka warto również posłużyć się korbką. Korbki zwykle w miejscu na klucz posiadają również wyprofilowane wgłębienie w którym możemy umieścić kulkę, a następnie podważyć kołeczek mocujący strunę w mostku.
WAŻNE
: Nie powinno się wyciągać kołeczków przed odwinięciem i ściągnięciem struny z klucza.


DRUGA CZĘŚĆ JUŻ NIEBAWEM!

=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

piątek, 21 sierpnia 2009

Aktualności - 22.08.2009 r

Witam!

Nad postami umieściłem pole wyszukiwarki google, aby wasze poszukiwania wiedzy na szeroko pojęte tematy gitarowe były szybsze, a zgłębianie wiedzy gitarowej łatwiejsze.




Przy użyciu tej wyszukiwarki łatwiej będzie Wam znaleźć wszystko co związane z gitarą, ponieważ ta wyszukiwarka jest specjalnie przystosowana do odnajdywania właśnie tych wyników, które są w jakiś sposób powiązane z tematyką gitarową.

Pozdrawiam :)

=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

czwartek, 20 sierpnia 2009

Nazwy strun

Nazwy strun w gitarze pochodzą od nazw dźwięków. Przykładowo: uderzona pusta struna dająca dźwięk H to struna H. W związku z tym, że zarówno najcieńsza jak i najgrubsza pusta struna daje dźwięk E, w celu ich rozróżnienia najcieńszą strunę oznacza się jako E1, natomiast najgrubszą jako E2 (czyli druga struna E) lub jak kto woli E6 (jako szósta struna).

MOJA RADA: Powinno się uważać na amerykańskie oznaczenia nazw strun czy akordów, a właściwie oznaczenie naszego dźwięku H, które w stanach nazywane jest jako B. W polskim nazewnictwie dźwięków występuje również dźwięk B (inaczej Ais), ale jest on pół tonu niższy niż H. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż większość urządzeń strojących dźwięk nazywany w Polsce H podpisuje jako B. Ponadto w czasach powszechnego dostępu do internetu często korzystamy z amerykańskich opracowań tabulatur lub akordów do piosenek gdzie H jest oznaczane właśnie jako B.

Tak więc idąc od dołu, czyli od najcieńszej do najgrubszej struny poszczególne nazwy strun to: E1; H; G; D; A; E2. Czasami do każdej nazwy struny dopisuje się jej numer. Wtedy nazwy strun prezentują się następująco: E1 ; H2 ; G3 ; D4 ; A5 ; E6

Poniżej przedstawiam zdjęcie z podpisanymi nazwami strun.



=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Jak trzymać gitarę?

Wiele początkujących gitarzystów i gitarzystek zastanawia się jak poprawnie trzymać gitarę. W związku z tym często nasuwają się pytania typu: "Na której nodze powinno się oprzeć gitarę?" lub "Którą część gitary oprzeć na nodze aby otrzymać możliwie maksymalną wygodę gry?". Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Na ogół gdy przyjmujemy postawę siedzącą podczas gry powinniśmy położyć gitarę na prawej nodze. Dotyczy to osób praworęcznych, którzy prawą ręką uderzają o struny, a lewą naciskają palcami struny pomiędzy progami. W przypadku gitarzystów leworęcznych jest dokładnie odwrotnie. Gitarę opieramy wtedy na lewej nodze, a prawą ręką łapiemy akordy. W przypadku większości gitar opieramy je na nodze wgłębieniem w pudle rezonansowym lub odpowiednim wyprofilowaniem w korpusie w przypadku gitar elektrycznych. Bardzo często na gitarach akustycznych i elektrycznych gra się na stojąco (zwłaszcza podczas koncertów - Czy widziałeś/aś kiedykolwiek profesjonalnego gitarzystę grającego na gitarze elektrycznej, który grałby na siedząco???). Gitary te posiadają specjalne uchwyty za pomocą których możemy przymocować pasek do gitary, co umożliwia grę na stojąco.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku gitar klasycznych... Gitara klasyczna przystosowana jest do gry na siedząco, dlatego też nie posiada uchwytów na pasek. Poprawnie takie gitary opiera się w nieco inny sposób niż w pozostałych przypadkach.

(W przypadku gitarzystów praworęcznych) Lewą nogę kładziemy na podnóżek (Więcej w temacie "Akcesoria gitarowe"), aby znajdowała się wyżej niż prawa noga. Wgłębienie w pudle rezonansowym opieramy na lewej nodze, natomiast na prawej nodze opieramy dolną, prawą część pudła rezonansowego. W przypadku gdy nie ma do dyspozycji podnóżka gitarzyści starają się zachować taką samą postawę, a więc wgłębieniem w pudle opierają gitarę na prawej części uda w lewej nodze tak, aby pudło rezonansowe znajdowało się pomiędzy nogami.

Poniższe zdjęcie prezentuje gitarzystę, który przyjmuje przyjętą jako poprawną, postawę podczas gry na gitarze klasycznej. Na czerwono oznaczyłem wspomniany wcześniej podnóżek.



=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

czwartek, 13 sierpnia 2009

Zmarł Les Paul - twórca legendarnego modelu gitary

Cały gitarowy świat obeszła smutna wiadomość o śmierci twórcy legendarnego modelu gitary Gibson Les Paul.

"Les Paul, właściwie Lester William Polfus (urodzony 9 czerwca 1915, zmarł 13 sierpnia 2009) - amerykański gitarzysta jazzowy który dzięki wynalezieniu gitary elektrycznej zrewolucjonizował rock 'n' rolla, zmarł 13 sierpnia na skutek powikłań po zapaleniu płuc - podała agencja AP. Miał 94 lata."

Wspomnijmy jego twórczość i dokonania grając na tych pięknych instrumentach. Sam osobiście mam wielki sentyment do gitar Les Paul, ponieważ właśnie taka była moja pierwsza gitara elektryczna.

Więcej informacji na ten temat w artykułach:

Gazeta.pl - "Nie żyje współtwórca legendarnej gitary Gibson"

Rzeczpospolita - "Zmarł Les Paul"

Wikipedia - Les Paul



=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

Aktualności - 14.08.2009 r

Witam!

Aby ułatwić Wam nawigację postanowiłem napisać post z aktualną listą tematów. Systematycznie, w miarę dodawania kolejnych wpisów na blogu będę uzupełniał tę listę o kolejne tematy.

Dodatkowo zamieściłem link do tejże listy w panelu bocznym po prawej stronie pod tekstem powitalnym.

Już teraz zapraszam do odszukania najciekawszych dla Was tematów poprzez
LISTĘ TEMATÓW

Przypominam o możliwości komentowania wpisów i zadawania pytań zarówno za pomocą komentarzy jak i poprzez korespondencję e-mailową :-)

Pozdrawiam!

LISTA TEMATÓW

1. Wpis powitalny
2. Popularne artykuły i porady:
3. Pozostałe tematy
4. Aktualności

Gitara elektryczna cz.2

Obecnie produkuje się wiele nowoczesnych, bardzo wygodnych gitar elektrycznych, w których dostęp do najwyższych progów jest ułatwiony, gryf jest wąski, klucze często posiadają dodatkowe blokady dzięki czemu mamy mniej pracy przy zmianie strun, a na dodatek gitara lepiej stroi. Ponadto coraz częściej zwraca się uwagę na ciężar gitary, nie wspominając już o coraz to lepszej jakości przetwornikach lub ruchomych, jednostronnych czy dwustronnych mostkach.

Natomiast w gitarach takich jak les paul czy stratocaster od wielu lat przy produkcji zachowuje się taką samą budowę, czyli oryginalną szerokość gryfu, korpusu itd, co niekoniecznie poprawia wygodę gry. Ale z drugiej strony takie gitary mają charakterystyczne, oryginalne brzmienie, dzięki czemu cieszą się dużym uznaniem.

Najwięksi i najbardziej znani producenci gitar elektrycznych poza firmą Fender i Gibson to: Ibanez, Cort, Washburn, Yamaha, Music Man, PRS, Jackson. (Więcej o producentach gitar w poście "Producenci gitar")

Warto również wspomnieć o sygnaturach, czyli gitarach sygnowanych nazwiskami bardzo znanych gitarzystów. Wiele znanych firm produkujących gitary lub szeroko pojęte akcesoria gitarowe, aby podnieść prestiż swojej marki zabiega o współpracę ze znanymi gitarzystami. Efektem takiej współpracy są specjalnie produkowane serie gitar sygnowanych nazwiskiem danego gitarzysty. Wielu młodych gitarzystów (i nie tylko młodych) zafascynowanych grą jakiegoś znanego wirtuoza gitary wybiera właśnie takie modele.

=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Gitara elektryczna cz.1

Gitara elektryczna została skonstruowana około 1935 roku. (Zainteresowanych historią powstania gitary elektrycznej odsyłam do artykułu w Wikipedii na ten temat).

Początkowo gitara elektryczna posiadała jeszcze pudło rezonansowe i dziś wciąż jeszcze można spotkać modele wzorowane na pierwszych gitarach tego typu z wycięciami w pudle, charakterystycznymi dla instrumentów smyczkowych. Bardzo często takie gitary wykorzystywane są w muzyce jazzowej. Oto przykładowa gitara tego typu:



Gitara elektryczna różni się znacząco w budowie, a właściwie w modelu przetwarzania dźwięku, względem gitar klasycznych, akustycznych i elektro-akustycznych. Większość jej części nazywa się tak samo jak w pozostałych gitarach. Występuje główka, klucze, siodełko, gryf, szyjka, progi, inkrustacje. Zasadniczą różnicą jest jednak brak pudła rezonansowego. Zamiast pudła występuje korpus z litego drewna w którym umieszczone są przystawki(zwane również przetwornikami). Struny drgają w polu magnetycznym przetworników, które je przetwarzają, dzięki czemu możemy przesłać sygnał z gitary do wzmacniacza. Wcześniej jednak mamy możliwość regulacji barwy(tone) i głośności(volume) za pomocą potencjometrów. W zależności od typu gitary można spotkać się z różną liczbą i konfiguracją przystawek, i co za tym idzie różną ilością potencjometrów.

Dwa najbardziej popularne typy gitar elektrycznych, które były jednymi z pierwszych na rynku to stratocaster i les paul. Stratocaster został wyprodukowany przez firmę Fender, natomiast les paul przez firmę Gibson. Dziś wiele firm wypuszcza na rynek stratocastery i les paul'e pod swoim szyldem, lecz najbardziej cenione(i przy okazji najdroższe) wciąż pozostają gitary tych firm produkowane w USA. (MOJA RADA: Przy okazji zachęcam do przeczytania ciekawego reportażu z fabryki gitar firmy Gibson umieszczonego na polskiej stronie tej firmy). Producenci stratocaster'ów i les pauli produkując te gitary starają się zachować oryginalne wymiary, jednocześnie ulepszając podzespoły, aby uzyskać jak najlepsze brzmienie.

Gitary typu stratocaster poza charakterystycznym kolorem i wymiarami, mają jeszcze kilka innych typowych cech. W takich gitarach tych zwykle montuje się trzy pojedyncze przystawki(3x single). Czasami można spotkać dwie pojedyncze i jedną podwójną. (Więcej na temat przystawek w poście "Przystawki gitarowe"). Mostek w stratocasterach najczęściej jest ruchomy, jednostronny(tremolo). Gniazdo umieszczone jest w specyficznym miejscu, względem innych gitar elektrycznych. Zwykle montuje się je w dolnej części korpusu po prawej stronie, natomiast w tym przypadku jest ono umiejscowione na przedniej płycie korpusu w okolicach potencjometrów i mostka.

Przykładowy Stratocaster firmy Fender:



Gitary typu Les Paul mają dwie podwójne przystawki(2xhambucker). Przystawki są zakryte w tzw. potocznie "puszkach". Przełącznik przystawek znajduje się nad przystawkami w górnej części przedniej płyty korpusu. Występują cztery potencjometry (2 do kontroli tonów, 2 do regulacji głośności).

Przykładowy Les Paul firmy Gibson.


PRZEJDŹ DO DRUGIEJ CZĘŚCI ARTYKUŁU
=> "GITARA ELEKTRYCZNA" <=

sobota, 8 sierpnia 2009

Co to jest Equalizer?

Equalizer - to urządzenie umożliwiające zmianę głośności i barwy. Umieszcza się go w wielu urządzeniach począwszy od różnego rodzaju odtwarzaczy mp3 przez domowy sprzęt stereofoniczny(wieże hi-fi itp.) aż po wzmacniacze gitarowe, basowe itd. W najprostszej postaci daje on możliwość korekcji wysokich, środkowych i niskich częstotliwości. Bardziej rozbudowane są bardziej wyczulone na zmianę tonów o bardzo małe jednostki i mają możliwość korekcji większej ilości pasm. Symulator equalizera znajduje się także w programie Winamp. Poniżej przykładowe zdjęcia equalizera:













Często w gitarach elektro-akustycznych wraz z equalizerem wbudowuje się również elektroniczny stroik(tuner).

Na koniec umieszczam jeszcze zdjęcie różnych modeli equalizer'ów.




=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

Equalizer

Equalizer - to urządzenie umożliwiające zmianę głośności i barwy. Umieszcza się go w wielu urządzeniach począwszy od różnego rodzaju odtwarzaczy mp3 przez domowy sprzęt stereofoniczny(wieże hi-fi itp.) aż po wzmacniacze gitarowe, basowe itd. W najprostszej postaci daje on możliwość korekcji wysokich, środkowych i niskich częstotliwości. W bardziej rozbudowanych mamy możliwość zmiany tonów o bardzo małe jednostki. Symulator equalizera znajduje się także w programie Winamp. Poniżej przykładowe zdjęcia equalizera:













Często w gitarach elektro-akustycznych wraz z equalizerem wbudowuje się również elektroniczny stroik(tuner).

piątek, 7 sierpnia 2009

Gitara elektro-akustyczna

Gitara elektro-akustyczna różni się właściwie tylko tym od gitary akustycznej, że ma wbudowaną elektronikę, która pozwala dodatkowo nagłośnić gitarę. W górnej części pudła rezonansowego montuje się tzw. equalizer - jest to urządzenie umożliwiające zmianę głośności i barwy gitary. (Więcej na ten temat w poście "Equalizer").
Często wraz z equalizerem w gitarę elektro-akustyczną wbudowuje się elektroniczny tuner(stroik)
. Natomiast na dole pudła umieszcza się gniazdo(wyjście) na kabel typu jack-jack. Do gniazda wpina się kabel, który przenosi sygnał z gitary do wzmacniacza, dzięki czemu nasza gitara jest nagłośniona. W warunkach koncertowych jest to niezbędne. Każdy instrument jest nagłaśniany, a więc i gitara musi zostać nagłośniona, aby inne instrumenty jej nie zagłuszały. W przypadku gitary akustycznej, aby ją dodatkowo nagłośnić można dokupić specjalną przystawke, przez którą również można wyprowadzić sygnał z gitary do wzmacniacza.

Gitary elektro-akustyczne są zwykle droższe od gitar klasycznych i akustycznych, ale nie jest to reguła. Da się znaleźć kiepską gitarę elektro-akustyczną i wtedy będzie ona tańsza np. od dobrej gitary klasycznej czy akustycznej.

=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

Gitara elektro-akustyczna

Gitara elektro-akustyczna różni się właściwie tylko tym od gitary akustycznej, że ma wbudowaną elektronikę, która pozwala dodatkowo nagłośnić gitarę. W górnej części pudła rezonansowego montuje się tzw. equalizer - jest to urządzenie umożliwiające zmianę głośności i barwy gitary. (Więcej na ten temat w poście "Equalizer").
Często wraz z equalizerem w gitarę elektro-akustyczną wbudowuje się elektroniczny tuner(stroik)
. Natomiast na dole pudła umieszcza się gniazdo(wyjście) na kabel typu jack-jack. Do gniazda wpina się kabel, który przenosi sygnał z gitary do wzmacniacza, dzięki czemu nasza gitara jest nagłośniona. W warunkach koncertowych jest to niezbędne. Każdy instrument jest nagłaśniany, a więc i gitara musi zostać nagłośniona, aby inne instrumenty jej nie zagłuszały. W przypadku gitary akustycznej, aby ją dodatkowo nagłośnić można dokupić specjalną przystawke, przez którą również można wyprowadzić sygnał z gitary do wzmacniacza.

Gitary elektro-akustyczne są zwykle droższe od gitar klasycznych i akustycznych, ale nie jest to reguła. Da się znaleźć kiepską gitarę elektro-akustyczną i wtedy będzie ona tańsza np. od dobrej gitary klasycznej czy akustycznej.

czwartek, 6 sierpnia 2009

Gitara akustyczna

W przypadku gitary akustycznej i elektro-akustycznej większość elementów z których są zbudowane jest takich samych i nazywa się tak samo jak w gitarze klasycznej. (Omówione w poście "Gitara klasyczna"). Są to gitary, które w niewielkim stopniu różnią się od siebie budową. Jednakże występują pewne różnice w budowie i brzmieniu pomiędzy tymi gitarami a gitarą klasyczną, które chciałbym omówić w dzisiejszym poście.


Na powyższym zdjęciu znajduje się przykładowa gitara akustyczna. Gitary tego typu, w odróżnieniu do gitary klasycznej, posiadają większe pudło rezonansowe, są głośniejsze oraz mają węższy gryf(łatwiej objąć gryf ręką). Zakłada się w nich metalowe struny co na początkowych etapach nauki może spowodować ból palców, dlatego też wiele początkujących osób kupuje najpierw gitarę klasyczną (Informacje dotyczące tego, jaką gitarę wybrać znajdziecie w poście "Jaką gitarę kupić"). MOJA RADA: nie należy się tym przejmować gdyż po pewnym czasie końcówki palców stają się twardsze i codzienne ćwiczenia nie sprawiają już takiego bólu :)

Chciałbym również omówić inne części gitary o których często się nie wspomina. Wiele początkujących gitarzystów i gitarzystek zadaje mi pytania w stylu: "Po co ta czarna łatka w okolicach otworu rezonansowego?" lub "Dlaczego niektóre gitary mają wcięcie w pudle rezonansowym, a inne nie i do czego ono służy?" Poniżej umieszczam zdjęcie z podpisanymi elementami o których mowa. Są to: łatka, rozeta i wcięcie.


Łatka jest to naklejka na ogół czarnego koloru, którą umieszcza się pod otworem rezonansowym w gitarach akustycznych i elektro-akustycznych. Podczas gry na obu tych gitarach oraz na gitarze elektrycznej, w przeciwieństwie do gitary klasycznej na której gra się palcami, używa się do tego specjalnego przedmiotu jakim jest kostka lub jak kto woli piórko (obie nazwy są poprawne i funkcjonują wśród gitarzystów). (Więcej na temat innych przedmiotów przydatnych w grze na gitarze znajdziecie w poście "Akcesoria gitarowe").
Gra z użyciem kostki może powodować zarysowanie gitary poniżej otworu rezonansowego. Aby tego uniknąć stosuje się właśnie łatke. Czasami łatke nazywa się też "łezką".

Rozeta to ozdoba umieszczona na obrzeżach otworu rezonansowego. Pełni tylko i wyłącznie funkcje estetyczne i jest umieszczana na każdej gitarze klasycznej, akustycznej i elektro-akustycznej.

Wcięcie w pudle rezonansowym stosuje się w celu ułatwienia dostępu do najwyższych progów. Wcięcia nie stosuje się w gitarach klasycznych.

Zapraszam również do lektury posta pt. "Gitara elektro-akustyczna"

=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

Gitara akustyczna

W przypadku gitary akustycznej i elektro-akustycznej większość elementów z których są zbudowane jest takich samych i nazywa się tak samo jak w gitarze klasycznej. (Omówione w poście "Gitara klasyczna"). Są to gitary, które w niewielkim stopniu różnią się od siebie budową. Jednakże występują pewne różnice w budowie i brzmieniu pomiędzy tymi gitarami a gitarą klasyczną, które chciałbym omówić w dzisiejszym poście.


Na powyższym zdjęciu znajduje się przykładowa gitara akustyczna. Gitary tego typu, w odróżnieniu do gitary klasycznej, posiadają większe pudło rezonansowe, są głośniejsze oraz mają węższy gryf(łatwiej objąć gryf ręką). Zakłada się w nich metalowe struny co na początkowych etapach nauki może spowodować ból palców, dlatego też wiele początkujących osób kupuje najpierw gitarę klasyczną (Informacje dotyczące tego, jaką gitarę wybrać znajdziecie w poście "Jaką gitarę kupić"). MOJA RADA: nie należy się tym przejmować gdyż po pewnym czasie końcówki palców stają się twardsze i codzienne ćwiczenia nie sprawiają już takiego bólu :)

Chciałbym również omówić inne części gitary o których często się nie wspomina. Wiele początkujących gitarzystów i gitarzystek zadaje mi pytania w stylu: "Po co ta czarna łatka w okolicach otworu rezonansowego?" lub "Dlaczego niektóre gitary mają wcięcie w pudle rezonansowym, a inne nie i do czego ono służy?" Poniżej umieszczam zdjęcie z podpisanymi elementami o których mowa. Są to: łatka, rozeta i wcięcie.


Łatka jest to naklejka na ogół czarnego koloru, którą umieszcza się pod otworem rezonansowym w gitarach akustycznych i elektro-akustycznych. Podczas gry na obu tych gitarach oraz na gitarze elektrycznej, w przeciwieństwie do gitary klasycznej na której gra się palcami, używa się do tego specjalnego przedmiotu jakim jest kostka lub jak kto woli piórko (obie nazwy są poprawne i funkcjonują wśród gitarzystów). (Więcej na temat innych przedmiotów przydatnych w grze na gitarze znajdziecie w poście "Akcesoria gitarowe").
Gra z użyciem kostki może powodować zarysowanie gitary poniżej otworu rezonansowego. Aby tego uniknąć stosuje się właśnie łatke. Czasami łatke nazywa się też "łezką".

Rozeta to ozdoba umieszczona na obrzeżach otworu rezonansowego. Pełni tylko i wyłącznie funkcje estetyczne i jest umieszczana na każdej gitarze klasycznej, akustycznej i elektro-akustycznej.

Wcięcie w pudle rezonansowym stosuje się w celu ułatwienia dostępu do najwyższych progów. Wcięcia nie stosuje się w gitarach klasycznych.

Zapraszam również do lektury posta pt. "Gitara elektro-akustyczna"

wtorek, 4 sierpnia 2009

Gitara klasyczna

W dzisiejszym poście omówię charakterystykę brzmienia i budowy gitary klasycznej. Na początek warto zapoznać się z nazwami poszczególnych części gitary, których będę używał do dalszego opisu jej części.



Jak widać na zamieszczonym wyżej obrazku gitara klasyczna składa się zasadniczo z trzech części na których można wyróżnić pozostałe elementy. Główne części to pudło rezonansowe do którego przymocowany jest gryf zakończony główką. Warto zaznaczyć, że w gitarach klasycznych gryf jest przyklejony do pudła rezonansowego, a nie jak to się zdarza często np. w gitarach elektrycznych - przykręcany. MOJA RADA: Przy tej okazji przypominam, że powinno się zwracać uwagę na miejsce w którym przechowuje się swoją gitarę. Nie powinno się jej trzymać w miejscach w których narażona byłaby na zmiany temperatury, czy też zbyt dużą wilgotność np. blisko kaloryferów. (Więcej na ten temat w poście "Jak dbać o gitarę")

W pudle rezonansowym znajduje się otwór rezonansowy, który umożliwia zbieranie dźwięków wydobywanych przez drgające struny i naturalne nagłośnienie gitary. Również do pudła rezonansowego przymocowany jest mostek. W gitarach klasycznych, akustycznych i elektro-akustycznych występują mostki stałe przy których nie ma możliwości regulacji wysokości strun nad podstrunnicą (akcji strun).

Przez mostek przewija się i naciąga struny, a następnie nawija na klucze umieszczone w główce gitary. (Informacje dotyczące prawidłowego zakładania strun znajdziecie w poście "Jak założyć struny") Zanim jednak struny zostaną nawinięte na klucze, zostają oparte na tzw. siodełku. W siodełku wydrążone są specjalne rowki w których umieszcza się struny.
Na gryf nabite są progi pomiędzy którymi naciskamy palcami struny w celu wydobycia dźwięków. Na gryfie umieszczane są kropki lub różnorodne wzorki zwane inkrustacjami. Zwykle inkrustacje wykonane są z masy perłowej(w droższych gitarach z perły) i umieszczane są na progach (najczęściej na 5,7,12 ; rzadziej dodatkowo na 3,9,15) w celu łatwiejszego odnajdywania i określania numerów progów w trakcie gry. Kropki umieszcza się też w górnej części gryfu, aby gitarzysta nie musiał przechylać zbytnio gitary w trakcie gry w celu zauważenia na którym progu w danym momencie naciska struny. Niekiedy gitary posiadają inkrustacje zarówno na podstrunnicy jak i w górnej części gryfu. W gitarze klasycznej mamy dostęp do 12 progów.

MOJA RADA: W gitarach klasycznych zakłada się nylonowe struny i nie polecam zakładania strun metalowych do tego typu gitar. Na początku być może nawet nie byłoby widać żadnych niepożądanych skutków takiego zabiegu, aczkolwiek gitary klasyczne nie są do tego przystosowane, siła naciągu strun byłaby wyższa i po jakimś czasie gryf wygiąłby się oraz zacząłby się odklejać od pudła rezonansowego.

Gitarę klasyczną wykorzystuje się najczęściej w muzyce klasycznej i flamenco. MOJA RADA: Zachęcam do zapoznania się z twórczością takich sław gitary klasycznej jak Paco de Lucia, Al Di Meola czy John Mclaughlin.
Nie bez znaczenia jest fakt, że gitara klasyczna to gitara, z której wyewoluowała cała rodzina gitar akustycznych i elektrycznych. Jest to dosyć cichy instrument, z którego dźwięki wydobywa się za pomocą palców - nie jest to reguła, aczkolwiek taka jest technika gry najczęściej wykorzystywana w profesjonalnym użytkowaniu tej gitary. Ponadto profesjonalnie grając na gitarze tego typu przyjmuje się nieco inną postawe niż przy pozostałych. Wgłębioną część pudła rezonansowego opiera się na prawej części lewej nogi, a nie jak to się zwykło robić po prostu na prawej nodze - oczywiście w przypadku gitarzystów praworęcznych :-)

To wszystko na dziś. Następne porady gitarowe już jutro :-)

Pozdrawiam!

=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

Gitara klasyczna

W dzisiejszym poście omówię charakterystykę brzmienia i budowy gitary klasycznej. Na początek warto zapoznać się z nazwami poszczególnych części gitary, których będę używał do dalszego opisu jej części.



Jak widać na zamieszczonym wyżej obrazku gitara klasyczna składa się zasadniczo z trzech części na których można wyróżnić pozostałe elementy. Główne części to pudło rezonansowe do którego przymocowany jest gryf zakończony główką. Warto zaznaczyć, że w gitarach klasycznych gryf jest przyklejony do pudła rezonansowego, a nie jak to się zdarza często np. w gitarach elektrycznych - przykręcany. MOJA RADA: Przy tej okazji przypominam, że powinno się zwracać uwagę na miejsce w którym przechowuje się swoją gitarę. Nie powinno się jej trzymać w miejscach w których narażona byłaby na zmiany temperatury, czy też zbyt dużą wilgotność np. blisko kaloryferów. Więcej na ten temat w poście "Jak dbać o gitarę"

W pudle rezonansowym znajduje się otwór rezonansowy, który umożliwia zbieranie dźwięków wydobywanych przez drgające struny i naturalne nagłośnienie gitary. Również do pudła rezonansowego przymocowany jest mostek. W gitarach klasycznych, akustycznych i elektro-akustycznych występują mostki stałe przy których nie ma możliwości regulacji wysokości strun nad podstrunnicą (akcji strun).

Przez mostek przewija się i naciąga struny, a następnie nawija na klucze umieszczone w główce gitary. (Informacje dotyczące prawidłowego zakładania strun znajdziecie w poście "Jak założyć struny") Zanim jednak struny zostaną nawinięte na klucze, zostają oparte na tzw. siodełku. W siodełku wydrążone są specjalne rowki w których umieszcza się struny.
Na gryf nabite są progi pomiędzy którymi naciskamy palcami struny w celu wydobycia dźwięków. Na gryfie umieszczane są kropki lub różnorodne wzorki zwane inkrustacjami. Zwykle inkrustacje wykonane są z masy perłowej(w droższych gitarach z perły) i umieszczane są na progach (najczęściej na 5,7,12 ; rzadziej dodatkowo na 3,9,15) w celu łatwiejszego odnajdywania i określania numerów progów w trakcie gry. Kropki umieszcza się też w górnej części gryfu, aby gitarzysta nie musiał przechylać zbytnio gitary w trakcie gry w celu zauważenia na którym progu w danym momencie naciska struny. Niekiedy gitary posiadają inkrustacje zarówno na podstrunnicy jak i w górnej części gryfu. W gitarze klasycznej mamy dostęp do 12 progów.

MOJA RADA: W gitarach klasycznych zakłada się nylonowe struny i nie polecam zakładania strun metalowych do tego typu gitar. Na początku być może nawet nie byłoby widać żadnych niepożądanych skutków takiego zabiegu, aczkolwiek gitary klasyczne nie są do tego przystosowane, siła naciągu strun byłaby wyższa i po jakimś czasie gryf wygiąłby się oraz zacząłby się odklejać od pudła rezonansowego.

Gitarę klasyczną wykorzystuje się najczęściej w muzyce klasycznej i flamenco. MOJA RADA: Zachęcam do zapoznania się z twórczością takich sław gitary klasycznej jak Paco de Lucia, Al Di Meola czy John Mclaughlin.
Nie bez znaczenia jest fakt, że gitara klasyczna to gitara, z której wyewoluowała cała rodzina gitar akustycznych i elektrycznych. Jest to dosyć cichy instrument, z którego dźwięki wydobywa się za pomocą palców - nie jest to reguła, aczkolwiek taka jest technika gry najczęściej wykorzystywana w profesjonalnym użytkowaniu tej gitary. Ponadto profesjonalnie grając na gitarze tego typu przyjmuje się nieco inną postawe niż przy pozostałych. Wgłębioną część pudła rezonansowego opiera się na prawej części lewej nogi, a nie jak to się zwykło robić po prostu na prawej nodze - oczywiście w przypadku gitarzystów praworęcznych :-)

To wszystko na dziś. Następne porady gitarowe już jutro :-)

Pozdrawiam!

poniedziałek, 3 sierpnia 2009

Rodzaje gitar

W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić poszczególne rodzaje gitar. Będzie to krótka charakterystyka ich brzmienia oraz budowy. Dokładniejsze opisy każdego z tych rodzajów gitar znajdziecie w kolejnych moich wpisach, do których prowadzą linki zamieszczone w ich nazwach.

Myślę, że warto na wstępie przypomnieć jakiego typu instrumentem jest gitara. Tak więc podążając za definicją Wikipedii gitara to: "instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma 6 strun, lecz można spotkać również gitary z 4, 5, 7, 8, 10 oraz 12 strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu."

Uważam, że najbardziej praktycznym podziałem będzie podział na gitary powszechnie używane i występujące na co dzień w muzyce rozrywkowej i nie tylko, oraz gitary rzadziej używane przez gitarzystów ze względu na specyfikę brzmienia, i budowę, przez co także mniej znane - zapewne duża część z Was nie słyszała o gitarze hawajskiej lub o gitarze z trzema gryfami, czyż nie? I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż na ogół nie używa się tego typu gitar. Aczkolwiek jest to podział zastosowany przeze mnie w celu łatwiejszego przedstawienia tematu :-)

Oto gitary powszechnie używane oraz ich charakterystyczne cechy:

Gitara klasyczna - posiada nylonowe struny; cichsza niż pozostałe gitary; podczas gry trzyma się ją w inny sposób niż pozostałe
Gitara akustyczna - struny metalowe; większe pudło rezonansowe, często występuje wycięcie w pudle rezonansowym umożliwiające dostęp do najwyższych progów.
Gitara elektro-akustyczna - właściwie od gitary akustycznej różni się tylko tym, że ma wbudowaną elektronikę, która pozwala ją nagłośnić, a także regulować barwę. Czasami takie gitary posiadają również wbudowany elektroniczny stroik(tuner).
Gitara elektryczna - brak pudła rezonansowego; zamiast pudła występuje korpus, w którym umieszczona jest elektronika - przystawki,potencjometry... na ogół dużo cięższa niż inne gitary; węższy gryf; możliwość regulacji wysokości strun.



Gitara basowa - Celowo umieściłem gitarę basową nieco niżej niż pozostałe, gdyż właściwie powinno się ją omawiać osobno. Jest to gitara o jeszcze innej budowie, która w wersji klasycznej posiada cztery struny, dużo grubsze niż w pozostałych gitarach. Istnieją także gitary akustyczne basowe, gitary basowe typu fretless oraz gitary basowe z pięcioma lub sześcioma strunami.

Gitary o specyficznej budowie(rzadziej używane):

Gitara dwu,trzy-gryfowa
Gitara siedmiostrunowa
Gitara dwunastostrunowa
Gitara bezprogowa typu fretless
Gitara hawajska
Gitara barytonowa
Gitara flamenco
Gitara dobro

=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=

Rodzaje gitar

W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić poszczególne rodzaje gitar. Będzie to krótka charakterystyka ich brzmienia oraz budowy. Dokładniejsze opisy każdego z tych rodzajów gitar znajdziecie w kolejnych moich wpisach, do których prowadzą linki zamieszczone w ich nazwach.

Myślę, że warto na wstępie przypomnieć jakiego typu instrumentem jest gitara. Tak więc podążając za definicją Wikipedii gitara to: "instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma 6 strun, lecz można spotkać również gitary z 4, 5, 7, 8, 10 oraz 12 strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu."

Uważam, że najbardziej praktycznym podziałem będzie podział na gitary powszechnie używane i występujące na co dzień w muzyce rozrywkowej i nie tylko, oraz gitary rzadziej używane przez gitarzystów ze względu na specyfikę brzmienia, i budowę, przez co także mniej znane - zapewne duża część z Was nie słyszała o gitarze hawajskiej lub o gitarze z trzema gryfami, czyż nie? I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż na ogół nie używa się tego typu gitar. Aczkolwiek jest to podział zastosowany przeze mnie w celu łatwiejszego przedstawienia tematu :-)

Oto gitary powszechnie używane oraz ich charakterystyczne cechy:

Gitara klasyczna - posiada nylonowe struny; cichsza niż pozostałe gitary; podczas gry trzyma się ją w inny sposób niż pozostałe
Gitara akustyczna - struny metalowe; większe pudło rezonansowe, często występuje wycięcie w pudle rezonansowym umożliwiające dostęp do najwyższych progów.
Gitara elektro-akustyczna - właściwie od gitary akustycznej różni się tylko tym, że ma wbudowaną elektronikę, która pozwala ją nagłośnić, a także regulować barwę. Czasami takie gitary posiadają również wbudowany elektroniczny stroik(tuner).
Gitara elektryczna - brak pudła rezonansowego; zamiast pudła występuje korpus, w którym umieszczona jest elektronika - przystawki,potencjometry... na ogół dużo cięższa niż inne gitary; węższy gryf; możliwość regulacji wysokości strun.



Gitara basowa - Celowo umieściłem gitarę basową nieco niżej niż pozostałe, gdyż właściwie powinno się ją omawiać osobno. Jest to gitara o jeszcze innej budowie, która w wersji klasycznej posiada cztery struny, dużo grubsze niż w pozostałych gitarach. Istnieją także gitary akustyczne basowe, gitary basowe typu fretless oraz gitary basowe z pięcioma lub sześcioma strunami.

Gitary o specyficznej budowie(rzadziej używane):

Gitara dwu,trzy-gryfowa
Gitara siedmiostrunowa
Gitara dwunastostrunowa
Gitara bezprogowa typu fretless
Gitara hawajska
Gitara barytonowa
Gitara flamenco
Gitara dobro

Serdecznie witam w Internetowym Poradniku Gitarowym!

W dniu dzisiejszym postanowiłem uruchomić blog poruszający tematykę związaną z grą na gitarze. Chciałbym podzielić się z Wami Drodzy Czytelnicy swoją wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie jakie zdobyłem (i nadal zdobywam) podczas 8-letniej już przygody z tym niezwykłym instrumentem jakim jest gitara.

Poprzez regularne wpisy chciałbym poruszyć m.in. takie tematy jak: rodzaje gitar, budowa gitar: klasycznej, akustycznej, elektroakustycznej, elektrycznej i innych, akordy(chwyty), strojenie gitary, nuty, tabulatury, teoria muzyki, gamy i skale gitarowe, producenci gitar, znani gitarzyści, nagłośnienie - sprzęt estradowy: wzmacniacze, efekty gitarowe, kolumny, odsłuchy... oraz wiele innych istotnych tematów.

W miarę rozwoju bloga planuje urozmaicać jego funkcjonalność, a także szatę graficzną. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że bardzo liczę na odzew z Waszej strony. Czekam na wasze komentarze na blogu, a także korespondencje prywatną. Postaram się odpowiadać na większość z zadawanych pytań. Jestem otwarty na wszelkie sugestie dotyczące sposobu prowadzenia bloga, a także treści na nim publikowanych.

Zapraszam do czytania mojego bloga. (LISTA TEMATÓW)

Pierwsze porady gitarowe już jutro :)

Pozdrawiam!

Serdecznie witam w Internetowym Poradniku Gitarowym!

W dniu dzisiejszym postanowiłem uruchomić blog poruszający tematykę związaną z grą na gitarze. Chciałbym podzielić się z Wami Drodzy Czytelnicy swoją wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie jakie zdobyłem (i nadal zdobywam) podczas 8-letniej już przygody z tym niezwykłym instrumentem jakim jest gitara.

Poprzez regularne wpisy chciałbym poruszyć m.in. takie tematy jak: rodzaje gitar, budowa gitar: klasycznej, akustycznej, elektroakustycznej, elektrycznej i innych, akordy(chwyty), strojenie gitary, nuty, tabulatury, teoria muzyki, gamy i skale gitarowe, producenci gitar, znani gitarzyści, nagłośnienie - sprzęt estradowy: wzmacniacze, efekty gitarowe, kolumny, odsłuchy... oraz wiele innych istotnych tematów.

W miarę rozwoju bloga planuje urozmaicać jego funkcjonalność, a także szatę graficzną. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że bardzo liczę na odzew z Waszej strony. Czekam na wasze komentarze na blogu, a także korespondencje prywatną. Postaram się odpowiadać na większość z zadawanych pytań. Jestem otwarty na wszelkie sugestie dotyczące sposobu prowadzenia bloga, a także treści na nim publikowanych.

Zapraszam do czytania mojego bloga. Pierwsze porady gitarowe już jutro :)

Pozdrawiam!