Często niepoprawnie zakładamy struny i nie zauważamy złych skutków takiego działania, ponieważ nie są one aż tak wyraźne. Świadczy o tym ilość często nawet bardziej zaawansowanych gitarzystów jakich spotykam, których struny w gitarze nawinięte są niedbale, co ma również wpływ na częstość rozstrajania się gitary. W związku z tym w dzisiejszym poście postaram się dokładnie opisać jak założyć struny.
W związku z tym, że zmiana strun to temat wymagający dosyć dokładnego opisu postanowiłem podzielić ten post na dwie części.
Warto na wstępie zadbać o wygodę pracy przy zmianie strun. W tym celu powinno się przygotować miejsce w którym położymy gitarę, gdzie będzie stabilna, a także akcesoria, które mogą być przydatne w całym procesie zmiany strun.
MOJA RADA: Aby zmiana strun była szybsza warto na tym etapie pomóc sobie przystosowaną do tego korbką. Korbki takie dostępne są właściwie w każdym sklepie z instrumentami, a także w sprzedaży internetowej. Polecam kupienie jak najtańszej korbki, gdyż droższe korbki, jedynie z nadrukowanym logiem firmy, nie różnią się niczym od innych korbek, więc po co przepłacać? :-)
Oto przykładowe korbki do zmiany strun. Po prawej korbka w użyciu.
Akcesoria przydatne przy zmianie strun to:
korbka; ucinaczki; śrubokręt (w przypadku gitary elektrycznej do ustawienia menzury); opcjonalnie - szmatka i wszelkiego rodzaju płyny do czyszczenia podstrunnicy i innych części gitary, jeżeli chcemy przy okazji wyczyścić sobie gitarę :)
Jeszcze przed zmianą strun warto zastanowić się nad kolejnością ściągania strun. Wiele osób najpierw ściąga wszystkie struny, a dopiero później zakłada nowe. Niekoniecznie jest to dobre z punktu widzenia dbałości o stan techniczny gitary.
MOJA RADA: W związku z tym, że naciągnięte struny napinają gryf, a my chcemy utrzymać ten naciąg, aby niepotrzebnie zbytnio nie wyginać gryfu powinno się najpierw ściągać najgrubszą strunę e6 później e1, następnie a5 i h2 itd. idąc do środka lub odwrotnie od środka. Oznacza to, że po ściągnięciu pojedynczej starej struny od razu w jej miejsce zakładamy nową i nawijamy ją. Dzięki temu utrzymamy względnie takie same napięcie strun, a więc również gryf nie będzie ulegał wygięciom.
Również firmy produkujące gitary zalecają, aby ściąganie strun wyglądało w ten sposób.
Zakładanie strun można podzielić na kilka etapów:
I. Ściąganie strun:
Ściąganie strun rozpoczynamy od odwinięcia struny z klucza. Po odwinięciu struny ściągamy ją z klucza. Następnie musimy wyciągnąć strunę umieszczoną w mostku z drugiej strony. W przypadku gitar akustycznych często struny przymocowane są do mostka za pomocą ozdobnych kołeczków zakończonych kulką.
Wygląda to mniej więcej w ten sposób jak na poniższych zdjęciach:
Aby wyciągnąć takie kołeczki z mostka warto również posłużyć się korbką. Korbki zwykle w miejscu na klucz posiadają również wyprofilowane wgłębienie w którym możemy umieścić kulkę, a następnie podważyć kołeczek mocujący strunę w mostku.
WAŻNE: Nie powinno się wyciągać kołeczków przed odwinięciem i ściągnięciem struny z klucza.
DRUGA CZĘŚĆ JUŻ NIEBAWEM!
=>PRZEJDŹ DO LISTY TEMATÓW<=
Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara@gmail.com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +2348104102662 ). I przezyj to sam.
OdpowiedzUsuń