wtorek, 25 sierpnia 2009

Jak założyć struny cz.2

Czytasz drugą część artykułu dotyczącego zakładania strun. Aby przejść do pierwszej części tego artykułu kliknij w temat: "Jak założyć struny cz.1"

II. Zakładanie nowej struny


Następny etap to zakładanie nowych strun. Na tym etapie najważniejsze są trzy elementy:

1) Po pierwsze trzeba uważać żeby założyć odpowiednie struny na odpowiednie klucze.

Zwykle klucze są ułożone na główce w taki sposób, że struny wiolinowe (E1,H,G) mają swoje klucze na dole, a struny basowe (D,A,E6) u góry (postawa siedząca), lub jeśli trzymamy gitarę w rękach główką do góry i przednią część gitary mamy przed sobą, to odpowiednio klucze strun wiolinowych znajdują się po prawej stronie, a strun basowych po lewej. Niektóre gitary elektryczne takie jak np. stratocaster mają zbudowaną główkę w ten sposób, że wszystkie klucze znajdują się po jednej stronie. W takim przypadku klucz najcieńszej struny umiejscowiony jest najdalej od początku gryfu (siodełka), a klucz najgrubszej najbliżej (tą sytuację widać na zdjęciu z czerwoną korbką w pierwszej części posta "Jak założyć struny").

Jednak w większości przypadków klucze rozmieszczone są po obu stronach główki. W gitarach klasycznych i akustycznych jest tak zawsze. Przyjmuje się wtedy, że najcieńszą i najgrubszą strunę mocujemy na najbliższych kluczach po przeciwnych stronach, kolejne dwie (H i A) na środkowych kluczach oraz struny znajdujące się w środku czyli (G i D) na najdalszych kluczach, wszystkie przeciwnych stronach.

Przypadek ten ilustruje poniższe zdjęcie:



2) Kolejnym istotnym elementem jest kierunek w którym nawija się strunę na klucz. Od tego będzie zależeć w którą stronę będziemy kręcić kluczem przy każdym strojeniu gitary.

Prawidłowo struna podczas zakładania powinna nawijać się na klucz od strony środka główki (czyli od wewnątrz), co można również zauważyć na zdjęciu umieszczonym nieco wyżej.

3) Trzecim istotnym elementem są równe zwoje.

Nawijając strunę na klucz musimy uważać, aby kolejne zwoje, które będą się pojawiać na kluczu były ułożone równo pod sobą.

Na tym zdjęciu widać poprawnie ułożone zwoje na kluczach.



Mając na uwadze te trzy elementy rozpoczynamy zakładanie nowej struny. Najpierw musimy umieścić strunę w mostku. W gitarach klasycznych przekładamy strunę przez otwór w mostku i owijamy ją wokół mostka. Pod tym linkiem znajdziecie film pokazujący jak wygląda zmiana strun w gitarze klasycznej. W gitarach akustycznych zwykle mocujemy strunę w otworze za pomocą kołeczków, a w gitarach elektrycznych ze stałym mostkiem przeciągamy strunę przez otwór w mostku. Następnie przeciągamy strunę przez otwór w kluczu pamiętając o tym, by nie napinać jej od razy lecz zostawić trochę tzw. "luzu".

W tym momencie BARDZO WAŻNE jest, aby zwrócić szczególną uwagę na trzy elementy, które opisałem nieco wyżej oraz sposób ściągania strun, który opisałem w pierwszej części - nie powinno ściągać wszystkich strun od razu.

Aby zwoje układały się równo na kluczu warto podczas nawijania napiąć strunę i przytrzymać ją palcem zaraz przy kluczu. Także w trakcie nawijania warto pomóc sobie specjalnie przeznaczoną do tego korbką, co również zasygnalizowałem w pierwszym poście dotyczącym zmiany strun.

III. Odcinanie niepotrzebnych fragmentów strun, strojenie

Ostatni etap to dokładne dostrojenie gitary oraz odcięcie niepotrzebnych fragmentów strun. Niektórzy nie odcinają odstających strun po ich zmianie, aczkolwiek nie polecam uskuteczniania takich praktyk, ponieważ odstające struny mogą podziurawić wewnętrzną część pokrowca. Należy pamiętać, że zaraz po założeniu nowych strun gitara będzie się często rozstrajać i jest to zupełnie normalne zjawisko. MOJA RADA: Aby szybciej nowe struny się "uleżały" należy je nieco porozciągać i intensywnie stroić.

Myślę, że to bardzo dokładny opis tematu i mam nadzieję, że pomoże Wam w poprawnym założeniu strun. Pozdrawiam!


2 komentarze:

  1. Świetny blog :) Bardzo dobre opisy dla kogoś kto jest zielony w temacie.. tak jak ja :) Z pewnością Twoje wskazówki przydadzą się początkującym :) Założenie go było genialnym pomysłem. Powodzenia w prowadzeniu tego bloga! Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny poradnik, na pewno prędzej czy później się przyda. Na razie zaczynam i szukam odpowiedniej gitary na https://veramusic.pl/ na pewno będę do Ciebie zaglądać.

    OdpowiedzUsuń