poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Gitara elektryczna cz.1

Gitara elektryczna została skonstruowana około 1935 roku. (Zainteresowanych historią powstania gitary elektrycznej odsyłam do artykułu w Wikipedii na ten temat).

Początkowo gitara elektryczna posiadała jeszcze pudło rezonansowe i dziś wciąż jeszcze można spotkać modele wzorowane na pierwszych gitarach tego typu z wycięciami w pudle, charakterystycznymi dla instrumentów smyczkowych. Bardzo często takie gitary wykorzystywane są w muzyce jazzowej. Oto przykładowa gitara tego typu:



Gitara elektryczna różni się znacząco w budowie, a właściwie w modelu przetwarzania dźwięku, względem gitar klasycznych, akustycznych i elektro-akustycznych. Większość jej części nazywa się tak samo jak w pozostałych gitarach. Występuje główka, klucze, siodełko, gryf, szyjka, progi, inkrustacje. Zasadniczą różnicą jest jednak brak pudła rezonansowego. Zamiast pudła występuje korpus z litego drewna w którym umieszczone są przystawki(zwane również przetwornikami). Struny drgają w polu magnetycznym przetworników, które je przetwarzają, dzięki czemu możemy przesłać sygnał z gitary do wzmacniacza. Wcześniej jednak mamy możliwość regulacji barwy(tone) i głośności(volume) za pomocą potencjometrów. W zależności od typu gitary można spotkać się z różną liczbą i konfiguracją przystawek, i co za tym idzie różną ilością potencjometrów.

Dwa najbardziej popularne typy gitar elektrycznych, które były jednymi z pierwszych na rynku to stratocaster i les paul. Stratocaster został wyprodukowany przez firmę Fender, natomiast les paul przez firmę Gibson. Dziś wiele firm wypuszcza na rynek stratocastery i les paul'e pod swoim szyldem, lecz najbardziej cenione(i przy okazji najdroższe) wciąż pozostają gitary tych firm produkowane w USA. (MOJA RADA: Przy okazji zachęcam do przeczytania ciekawego reportażu z fabryki gitar firmy Gibson umieszczonego na polskiej stronie tej firmy). Producenci stratocaster'ów i les pauli produkując te gitary starają się zachować oryginalne wymiary, jednocześnie ulepszając podzespoły, aby uzyskać jak najlepsze brzmienie.

Gitary typu stratocaster poza charakterystycznym kolorem i wymiarami, mają jeszcze kilka innych typowych cech. W takich gitarach tych zwykle montuje się trzy pojedyncze przystawki(3x single). Czasami można spotkać dwie pojedyncze i jedną podwójną. (Więcej na temat przystawek w poście "Przystawki gitarowe"). Mostek w stratocasterach najczęściej jest ruchomy, jednostronny(tremolo). Gniazdo umieszczone jest w specyficznym miejscu, względem innych gitar elektrycznych. Zwykle montuje się je w dolnej części korpusu po prawej stronie, natomiast w tym przypadku jest ono umiejscowione na przedniej płycie korpusu w okolicach potencjometrów i mostka.

Przykładowy Stratocaster firmy Fender:



Gitary typu Les Paul mają dwie podwójne przystawki(2xhambucker). Przystawki są zakryte w tzw. potocznie "puszkach". Przełącznik przystawek znajduje się nad przystawkami w górnej części przedniej płyty korpusu. Występują cztery potencjometry (2 do kontroli tonów, 2 do regulacji głośności).

Przykładowy Les Paul firmy Gibson.


PRZEJDŹ DO DRUGIEJ CZĘŚCI ARTYKUŁU
=> "GITARA ELEKTRYCZNA" <=

2 komentarze:

  1. świetny i rzeczowy artykuł, po gitary serdecznie zapraszam do tego sklepu muzycznego https://elpa.info.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko super opisane, dzięki za ten wpis. Może i też wam przyda się sklep muzyczny instrumenty, w internecie można kupić bardzo dobry sprzęt w korzystnych cenach.

    OdpowiedzUsuń